Idejo že poznate. Človek je žival, ki se želi od živali distancirati, zanj je to enačenje žaljivka. Ne želi jim biti enak, čeprav jim v mnogih pogledih je, v mnogih pa je njegova krutost predgla "živalskost".
Te besede povezujejo dela, ki so razstavljena pod imenom Živali. In v bistvu so vsa nastala iz enega zelo preprostega vprašanja in sicer, kaj je na živalih tako nizkotnega in na nas tako plemenitega, da smo užaljeni, če nas nekdo z njimi primerja? In tukaj na slikah je nekaj primerov, kako človek s prikrito krutostjo presega negativne vidike živalskega sveta. Tak primer je naprimer Politična slika, ki prikazuje probleme kapitalistične ureditve. Slika Odpadki, ki je z njo povezana, ter Narobe svet, narobe slika, ki je dobesedna slikovna upodobitev tega velikega vprašanja.









“Julijine čudne krave je slika, ki je glavna predstavnica moje slikarske misli in daje celotni razstavi in njeni vsebini drugačen spin.”
Slika ne pretirava v družbeni kritičnosti, temveč je realistična na hecen način. Kakor je tudi njena avtorica, ne družbena kritičarka, temveč realna humoristka. Namen Živali je, da tudi če se tematika sliši zelo družbeno kritična in zakomplicirana, je bolj pomembno to, da so slike lepe in da jih je lepo gledati. Saj zato tudi hodimo v galerije, da bi nam počivale oči, ne pa da bi morili um s še več slabimi novicami, ki jih itak slišimo na poročilih.


Kaj se je zgodilo z lepoto, ki naj bi bila primarna, z uživanjem v videnem, z željo po tem, da bi s tem okrasil svoj dom in življenje. Nekoč so vladali bogati meščani in slikali so jih na najlepši možen način, danes živijo kritični pogledi na svet in slikati jih je treba na najlepši možen način.
Vprašljiva je misel, da so ljudje kdaj zares živeli v miru in pravičnosti, samo danes so krivice in nemiri drugačni kot so bili nekoč, so bolj vidni. In iz nekega neumnega razloga, slikarji mislimo, da je dobro to videti še enkrat.


"Mogoce je ta misel za konec malo preveč hipijevska, ampak če bi vsak delal in živel za tisto, kar je res lepo in resnično, potem mogoce nebi bilo toliko izkoriščanja in toliko problemov, da jih morem še slikati."
Dela so na ogled v razstavnem prostoru Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica do 22. novembra 2021.